Ani malá, ani veľká – správna knižnica

NAJNOVŠIE ČLÁNKY
NAJOBĽÚBENEJŠIE
Archív blogu
Zariaďujete nanovo alebo rozmýšľate do akej knižnice investovať? Máme pre vás pár tipov.

Základom je zväčša knižnica v obývačke. Uznávame, že malá príručná sa hodí aj do spálne, hlavne ak radi čítate aj v posteli. A v detskej izbe sa tiež oplatí vytvoriť knižný kútik, minimálne na najobľúbenejšie kúsky a nové knihy. Zvyšok zväčša patrí do obývacej izby a práve na výber takejto väčšej knižnice sa pozrieme bližšie.

 

Umiestnenie knižnice

Knižnica môže byť súčasťou obývacej steny, stáť samostatne niekde povedľa, na inej stene alebo namiesto televízora priamo oproti pohovke. Ak máte prepojenú obývačku s kuchyňou, môže byť aj neďaleko či oproti kuchynskej linke. Knižnicu pri nedostatku miesta môžete umiestniť aj za pohovku, prípadne do výšky – tzv. závesné skrinky. Moderné sú aj obojstranné knižnice, ktoré predeľujú priestor, prípadne knižnice na kolieskach.

Knižnica pod schodamiVýber miesta je len na vás. Záleží nielen na tom, kde by sa vám knižnica páčila, kde by vynikla a bola by prakticky po ruke, ale hlavne na tom, či si v danej miestnosti na ňu viete spraviť dostatočný priestor. Ojedinelé nie sú ani knižnice na chodbe, v spálni, pracovni či v inej samostatnej miestnosti. Keď si vyberiete miesto, odmerajte si, aké maximum priestoru viete knižnici vyhradiť.


Zvážte farbu knižnice vzhľadom na podlahu, koberec a celkové zariadenie v izbe. Ak nenájdete knižnicu, ktorá by sériovo a odtieňom úplne zapadala k ostatnému nábytku, zvoľte kontrastný odtieň. Taktiež nie je najlepšie, ak knižnica kopíruje podlahu. Akýkoľvek minimálny rozdiel v odtieni je horší ako kontrastnejší rozdiel. Ak zariaďujete malý priestor, voľte radšej svetlejší nábytok, nech izba nepôsobí stiesnene.

TIP: Ak chcete knihy chrániť pred prachom, oceníte sklené dvierka.

 

Materiál a typ knižnice

Páčila sa vám knižnica v obchode, na fotografii v katalógu alebo niekde na internete? Zvážte, či sa naozaj hodí k vám domov. Možno ste natrafili aj na netradičné materiály – trebárs sklené police či kovové regály.

Nábytok na uloženie kníh je však väčšinou z dreva. Buď investujete do masívu, alebo si vystačíte s drevotrieskou. Druhá možnosť je lacnejšia a o niečo menej trvácna. Ak si dáte záležať, veľké ťažké knihy budete umiestňovať na najnižšiu policu a menšie ťažké knihy skôr na okraje ako do stredu, zabránite tým väčším deformáciám políc a knižnica vám bude slúžiť roky. Prípadne zvoľte menšiu šírku políc – napríklad 40 cm namiesto 80 cm, ak máte málo paperbackov a ľahších kníh.

Ceny knižníc na mieru a atypických knižníc nie sú vhodné pre každý rodinný rozpočet. Navyše, atypické knižnice nemusia byť praktické vo vašom interiéri a množstvo kníh, ktorým chcete nájsť útočisko na policiach, by mohlo ostať v krabiciach. Atypické knižnice slúžia hlavne ako doplnkové dizajnové knižnice, prípadne knižnice tzv. minimalistov – ľudí, ktorí aj svoje milované knihy dokážu naozaj preriediť.

 

TIP: Aby ste maximálne využili priestor, odporúčam vám knižnicu, v ktorej si môžete výšku políc sami upravovať. Je to ideálne pre milovníkov poézie, čitateľov kníh Absyntu, Aspektu, KK Bagalu či filozofie z Edice Oikúmené Malá řada od OIKOYMENH (číta sa Oikúmené). Nebudú vám ostávať 10 – 15 cm medzery, za ktoré sa vzadu bude usádzať viac prachu, ak si na knižnicu nedáte dvierka.

 Knižnica v obývačke

Ako zvoliť veľkosť knižnice

Predpokladám, že vymeraný priestor nie je menší ako odhadom potrebujete. Ak áno, asi ste sa presťahovali do menšieho, ale aj to sa dá vyriešiť. Maximálne využite priestor na knižnicu a zodpovedne pretrieďte všetky vaše knihy. V tom vám môže pomôcť napríklad kniha Minimalistický domov.

Aká je vaša najväčšia kniha?

Výškou aj šírkou to u mňa vyhráva Slovensko vo fotografii Karola Plicku – 34 cm do výšky a 26 cm do hĺbky. To je ešte bežný nadrozmer. Zvážte, či máte nadrozmerných kníh viac a potrebujú svoj priestor, alebo ich dáte inam. Hĺbka políc viac ako 26 cm (knižnice cca 30 cm) nie je potrebná, všetky knihy chcete predsa vidieť.

Meter k metru

Aj keď máte veľkorysejší priestor, prípadne tak akurát, premerajte si to. Ako? Dá sa to do detailu alebo zhruba (to neznamená od oka, prosím vás). Ak máte knihy v knižnici, môžete si knihy nie odvážiť, ale namerať na metre. To sa dá raz-dva. Prípadne si len spravte 50 cm vzorku, spočítajte množstvo kníh na 50 cm a vypočítajte si koľko metrov políc potrebujete.

Pár prázdnych poličiek sa môže hodiť, no nič netreba preháňať. A ak chcete knižnicu využívať nielen na knihy, ale aj dekoračné prvky, potrebujete pár políc naviac.

Dôležité je zvážiť, či sa nejakej časti kníh dokážete vzdať a akým tempom vám knihy v domácnosti pribúdajú. Ak chcete mať knižnicu na dlhé roky a neriešiť jej ďalšie rozširovanie, využite maximum priestoru s ohľadom na to, či sa kníh dokážete a chcete aj zbavovať a koľko vám ich za rok v priemere pribudne. Toto je nutné počítať na každú osobu v domácnosti – aj budúcu.

Knihy je možné vyradiť z rôznych dôvodov a dajú sa rôzne zužitkovať, ak teda nemáte priestor ako Umberto Eco. V tom prípade si naozaj nelámte hlavu.

 

Hovorí sa, že kam nedotiahnete, tam dáte len veci, ktoré nepotrebujete, ale s knihami to tak byť nemusí. Na najvyššie police môžete vystaviť vzácne kúsky, ktoré neberiete často do rúk, ale majú u vás pevné miesto. Ak máte dostatok priestoru, môžete mať nižšie knižnice a na nich trebárs pár vecí a na stene obraz.

Verím, že pre seba nájdete tú pravú knižnicu. A možno len stačí chodiť viac do knižnice ako do kníhkupectva.

Mohlo by vás zaujímať: Ako si reorganizovať knižnicu

Ako si reorganizovať knižnicu

 

Autorka: Jana Golianová
Zdroj fotografií: Pexels, Unsplash

Nenechajte si ujsť podstatné knihovinky!
Informácie o nových článkoch, súťažiach, knihách a akciách vám radi pošleme e-mailom.
Zaujímavý článok? Zdieľajte ho s priateľmi:

Najnovšie články

Nechajte sa prekvapiť knižnými novinkami.
Čo znamená milovať a byť milovaný?
Aké novinky prináša marec – mesiac knihy?