Chráňme včely – ale správne

NAJNOVŠIE ČLÁNKY
NAJOBĽÚBENEJŠIE
Archív blogu
Poznáte divoké včely a uvedomujete si ich dôležitosť?

Včely sú dôležitým opeľovačom rastlín. Všetci poznáme včely medonosné a čo-to vieme o tom, akým spôsobom žijú v našej spoločnosti v úľoch, o ktoré sa staráme. No okrem nich sú opeľovačmi aj tzv. divoké včely, patria sem napríklad murárky, stepnice, pieskárky, nomády, čmele a mnohé ďalšie tvory. Na celom svete existuje vyše 20 000 druhov včiel, u nás žije cca 600 druhov. Je to užitočný hmyz, ktorý si zaslúži našu pozornosť.

 

Niektoré včely sú vyberavé a chutí im len peľ a nektár konkrétnej rastliny, či pár vybraných. Iné vezmú útokom čokoľvek, čo je im v okolí k dispozícii. Asi dve tretiny včiel hniezdia v zemi, ostatné sú pomerne vynaliezavejšie, no pre všetky vieme niečo spraviť. Ak pokukujete po hmyzom domčeku v obchode, vedzte, že málo z nich je prispôsobených pre včely. Včely majú rozličné požiadavky a je dobré poznať nielen tie základné, ale aj špecifické pre niektoré druhy, ktoré sú pre naše okolie bežné.

 

Množstvo včiel viete ovplyvniť aj správnou rastlinnou výsadbou a možno si prilákať aj nejakú nevšednejšiu včielku práve tým, že vysadíte rastlinu, ktorá je akoby spárovaná s daným typom včely. Najskôr k vám zablúdi jedna a keď bude mať dostatok potravy a možnosť hniezdenia, určite k vám časom zavíta aj jej potomstvo.

 

Jak zachránit včelyMohlo by sa zdať, že keď nezaberie hmyzí hmotel z obchodu, ulahodiť včelám je zložité. Knižka Jak zachránit včely však poskytuje cenné rady, ako vytvoriť perspektívne hniezda pre včely nielen vo vašej záhrade, ale napríklad aj na balkóne. Chce to len kúsok času, záujmu a trochu ochoty adaptovať tipy z knihy na vaše možnosti.

 

Ak budete knižku Jak zachránit včely čítať ako ja, od prvej stránky po poslednú, možno vám príde trochu chaotická. Myslím, že príjemnejšie čítanie je po kapitolkách, keď si vyberiete, čo sa práve chcete dozvedieť a nalistujete príslušné stránky. Aby som knihu ocenila, musela som k nej pristúpiť ako k príručke, takže malá výčitka z mojej strany je, že kniha nepôsobí ucelene a dobre zorganizovane. Čo sa týka obsahovej stránky, dozviete sa nakoniec asi všetko potrebné, aby ste mohli úspešne začať podporovať hniezdenie divokých včiel.

Okrem projektov na podporu divokých včiel, nájdete v knihe aj informácie o rozličných druhoch včiel, získate predstavu, aké rozmanité včely sú a zistíte, ktoré rastliny sú pre včely ako stvorené. Akiste celkom slušný úvod do rozmanitosti včiel, no hlavne s ústrednou témou: ako pomôcť včelám, aby si vo vašom okolí našli skvelé miesta na hniezdenie a potom opeľovali rastliny vo vašom bezprostrednom okolí.

 

V edícii #zdravaplaneta vyšla aj kniha Zahrada bez zalévaní – predstaví vám 44 rastlín, ktoré dobre znášajú sucho a určite ich oceníte aj vo vašej záhrade či na balkóne. Uvidíme, či pribudnú ďalšie šikovné príručky. Podobná témou je napríklad kniha Kŕmime vtáky – ale správne.

 
Ďalšie tipy na knihy o včelách

Vynikajúca detská kniha v skvelej cene vyšla vo vydavateľstve Bookmedia. Volá sa Včely. Deťom predstaví život včiel a starších čitateľov dobre zorientuje v druhoch divokých včiel a spôsobe ich života. Ozaj odporúčam. V Ikare vyšla detská kniha Včelár Jožko – rozprávkovo podaný príbeh o starostlivosti o včely. A tých najmenších určite nadchne knižka s otváracími okienkami Prečo potrebujeme včely?


V populárno-náučnej literatúre pre dospelých vyčnieva kniha Davea Goulsona Návrat čmeláků, od ktorého som už stihla prečítať knihu Divočina v zahradě, takže potvrdzujem, že píše vynikajúco – pútavo a jednoducho, asi ako Wohlleben, ktorý je v našich končinách známejší (potvrdzuje to aj Petina recenzia). Základný prehľad o včelách medonosných poskytuje kniha Jeden rok v živote včely a navyše sú na trhu aj odbornejšie knihy rôznych autorov s včelárskymi radami.


Zaujímavosťou je, že včely prenikli aj do beletrie. Dôkazom sú napríklad knihy: Včelár z Aleppa, Srdce včely má päť komôr, Bzukot včiel, Zimní včely či Príbeh včiel.

Ale tých kníh je, že? Množstvo rôznych kníh o včelách nájdete tu: Knihy o včeláchKnihy o včelárení.


Knihu na recenziu venovalo vydavateľstvo Kazda.


Autorka (vrátane fotografie): Čudácka čitateľka

 

 

Nenechajte si ujsť podstatné knihovinky!
Informácie o nových článkoch, súťažiach, knihách a akciách vám radi pošleme e-mailom.
Súvisiace produkty

Jak zachránit včely

0.0 0
17,34
-30%
12,14
IHNEĎ odosielame
Zaujímavý článok? Zdieľajte ho s priateľmi:

Najnovšie články

Výber a prehľad letných knižných noviniek.
Žiaľ po manželovej smrti starnúcu ženu ochromil. Dá sa z neho vyjsť?
Čo nového na knižných pultoch v júni? Pozrite sa s nami.