Čo by ste mali vedieť o lúkach

NAJNOVŠIE ČLÁNKY
NAJOBĽÚBENEJŠIE
Archív blogu
Na pestrých kvitnúcich lúkach je život veľmi rozmanitý. V Európe, čo sa týka biotopov, asi najrozmanitejší. Chránime ho dostatočne?

Určite ste počuli, že vymiera množstvo hmyzu a ubúdajú aj vtáky. Čísla sú alarmujúce. Lúčne rastliny na tom nie sú o nič lepšie. Chápem, že väčšine by nechýbali otravné komáre, kliešte, čo prenášajú encefalitídu, ani nad neprítomnosťou vošiek v záhrade by nezaplakali... Ale to je len pohľad ľudí, komármi či voškami sa živí veľa živočíchov, ktoré sú na ich počte závislé. Mimochodom, viete, koľko kusov hmyzu zabijete už len počas cesty autom naprieč Slovenskom? V knihe Louka sa dozviete aj niekoľko číselných faktov zo sveta hmyzu, prečítate si o úbytku vtákov a samozrejme o úbytku rôznych druhov rastlín, ktoré najviditeľnejšie tvoria lúky.

 

Kvôli úbytku hmyzu verejnú debatu rozprúdime dosť ťažko a aj ochranárov je pomenej, minimálne tých laických. Ak by som hájila právo na život komárov, asi by ste si ťukali na čelo, že ich je kvantum. Priviazať sa na lúke o byľ korunky kockovanej by asi pôsobilo tiež bláznivo, aj keby to bolo priamo v národnom parku, kde chcú postaviť parkovisko. Ochrana biodiverzity lúk by zas mohla vyvolať otázku, prečo tam nezasadíme zemiaky, aby sme mali čo jesť, alebo nech sa tam aspoň pasú ovce. Ochrana lúk, hmyzu a vtákov je asi ešte kontroverznejšia a menej podporovaná téma ako samotná zmena klímy vo všeobecnosti, čo myslíte? Tak ako sa k nej postaviť, aby sme pochopili, že menej lúk je problémom?

 

Lúka nad Dolnými KošariskamiJednou z možností je vzbudiť záujem o túto tému pomocou príbehov, faktov a podmanivých záberov. V Nemecku sa to darí autorovi dokumentárnych filmov o prírode (napr. Lesné kráľovstvo, Divoké Slovensko, Tajomné kúzlo močiarov, Lúka: Raj na Zemi...). Biológ Jan Haft si ako ďalší komunikačný prostriedok vybral knihu, ktorú si vďaka vydavateľstvu Knihy Kazda môžete prečítať. V diele Louka sa snaží v povedomí bežných ľudí zatraktívniť ochranu lúk. Po knihe síce intuitívne siahnu predovšetkým čitatelia, ktorých zaujíma príroda, ekológia či priamo lúky (mňa samú zaujímajú lúčne kvety, preto som si knihu vybrala), ale kniha samotná je napísaná tak, že má potenciál osloviť aj úplných laikov.

 

To, čo Wohlleben znamená vo svete kníh pre lesy, to Jan Haft predstavuje pre lúčne spoločenstvá. Populárno-náučným štýlom píše o lúčnych rastlinách a zvieratách (predovšetkým hmyz a vtáky), ktoré sú na lúky naviazané. Majestátne stromy, jelene a iné veľké zvieratá sú viditeľnejšie a hovorí sa o nich celkom dosť a aj tak je stále čo rozprávať. Tak si predstavte, koľko zaujímavostí musia ukrývať lúky, o ktorých väčšina z nás vie naozaj málo a druhovo dokážu byť oveľa rozmanitejšie.

Pozorovať a rozlišovať hmyz a lúčne rastliny je pomerne zložité, je ich jednoducho neúrekom. Botanik Uhlemann už našiel vedľa seba aj 50 rôznych druhov púpavy. Istým spôsobom je aj tento príbeh fascinujúci, ale nájdu sa v knihe aj zaujímavejšie. Jedným z prvých je závislosť modráčika bahniskového (motýľ) na existencii krkavca lekárskeho (rastlina), na ktorý kladie vajíčka. Aby toho nebolo málo, ešte musia byť v okolí mravce bodavé. Viac neprezradím, ale tento príbeh, ktorý nájdete na začiatku knihy, si určite zamilujete. A výborne ilustruje, ako je ochrana a rôznorodosť prístupu dôležitá.

 

Ak by vás zaujímala odpoveď na niektorú z nižšie uvedených otázok, je evidentné, že túto knihu by ste si mali prečítať:

  • Prečo je v zmiešaných lesoch mierneho pásma v Severnej Amerike asi 600 druhov stromov a v Európe len 60?
  • Aký je rozdiel, ak trávu kosíte takmer neustále, dvakrát za rok alebo ju necháte spásať dobytkom?
  • Kto sa staral o lúky pred človekom? Ako je možné, že existovali a nezmenili sa v lesy?
  • Ako súvisí strihanie krov s vhodnými podmienkami na hniezdenie vtákov?
  • Sú na niečo dobré kaluže s vodou, ktoré sú v lese či na lúke len pár týždňov?
  • Je možné, aby v blízkosti letiska, kde je neustály hluk a kŕdle vtákov ohrozujú letovú prevádzku, hniezdilo množstvo vtákov?
  • Aký význam má zaplavovanie lúk a polí a kedy a prečo je vhodnejšie ako hnojenie?

 

Medzi knihami o prírode je veľmi málo kníh o lúčnych spoločenstvách a populárno-náučné a zamerané na ich ochranu absentujú. Odborníkov v téme dielo Jana Hafta asi neprekvapí, ale všetkých ostatných nadchnú rôznorodé informácie, o ktoré sa autor s čitateľmi podelil.

 

Vzhľadom na to, že kniha Louka je v českom jazyku, budete pravdepodobne musieť hľadať na internete preklady niektorých názvov rastlín, hmyzu a vtákov. Ale to len v prvej polovici, kde ich je najviac spomínaných, v druhej polovici sú témy výraznejšie a táto starosť vám odpadne. Preto sa nenechajte odradiť a vracajte sa ku knihe po kúskoch. Plusom je obrazová príloha s popismi a hlavným prínosom je to, že podobná kniha v slovenčine chýba a ochrana lúk a ich biodiverzity by sa nám veru zišla väčšia.

Knihu venovalo vydavateľstvo Knihy Kazda.

 

Autorka (vrátane fotografie): Čudácka čitateľka



Nenechajte si ujsť podstatné knihovinky!
Informácie o nových článkoch, súťažiach, knihách a akciách vám radi pošleme e-mailom.
Súvisiace produkty
Čeština
Obrázok Louka
Čeština

Louka

0.0 0
20,30
-30 %
14,21
IHNEĎ odosielame
Zaujímavý článok? Zdieľajte ho s priateľmi:

Najnovšie články

Nechajte sa prekvapiť knižnými novinkami.
Čo znamená milovať a byť milovaný?
Aké novinky prináša marec – mesiac knihy?