Ešte predtým než sa v decembri pustíte do Vianočnej nádielky Dominika Dána, pozrite sa na novembrové novinky.
Mágia ako zdroj zla
Novinka forenzného psychológa Antona Heretika sa sústredí na vplyv mágie na svetové náboženstvá a ideológie. Magické myslenie jednotlivcov môže byť v norme, ale vyskytuje sa aj patologické správanie. Nahliadnite s autorom do 10 kazuistík z jeho znaleckej praxe, v ktorých opisuje magické motivačné pozadie v prípadoch kanibalizmu, terorizmu, neopätovanej lásky, vrážd spáchaných cudzincami i trestných činov súvisiacich s náboženskými sektami. Magické myslenie je prítomné aj v súčasnom rozšírení iracionality, hoaxov a konšpiračných teórií. Nádej na zvládnutie týchto javov vidí Anton Heretik vo vede, vzdelávaní a umení. Nahliadnite do knihy Mágia ako zdroj zla.
Záhada na pohľadanie
Kniha obsahuje až tri príbehy/záhady, ktoré musia deti rozlúsknuť. V každej ich čaká pár úloh a na konci samy určia vinníka. Vďaka indíciám a ich šikovnosti určite správne. V troch mestečkách (Plesnivec, Močiarovce a Iskra) ich čaká skutočná výzva premeniť sa na detektívov. Deti odhalia, kto ukradol brošňu, kam sa podela zmiznutá špargľa a nájdu stratený kľúč. Začítajte sa už teraz do diela slovenskej autorky Beáty Thiamovej. Vhodné cca od 8 rokov.
Nedělejte si starosti
To znie skvelo, že? Ale ako na to? Inšpirujte sa v praktickej knihe zenbudhistického mnícha Shunmya Masuna, autora bestselleru Umění prostého života. Ach, taký mních, čože už len môže mať za starosti? No, ľudské obavy sa určite nestránia ani tých najsvätejších ľudí a asi má ešte viac času o nich rozjímať ako my, bežnejší smrteľníci. Každopádne ponúka 48 rád a 30 zenových prísloví. Pár ich nájdete aj v anotácii knihy Nedělejte si starosti, nakuknite.
Mozek pod vlivem umění
Umenie nie je len pre géniov, umelcov, zasvätených. Umenie je pre každého a stret s ním vie byť liečivý. Pomáha nám uvoľniť sa, nachádzať odpovede na rôznorodé otázky, vytvárať komunitu. Hudba je pre mnohých asi jedným z najlepšie dostupných druhov umenia, ktorého pozitívne účinky poznáme mnohí už z tínedžerských čias. Okrem toho, že máva s našimi emóciami a koriguje ich, hudba na mieru dokáže zlepšiť stav ľudí s Alzheimerovou chorobou, no, napadlo by vám to? Architektúra v nás môže vzbudzovať ohromujúce pocity, maľovanie aj bez umeleckých ambícií (pokojne len vyfarbovanie) človeka upokojuje, tanec búra hranice a literatúra rozvíja nielen našu slovnú zásobu, ale aj empatiu. Pozrite sa s neurovedkyňou Susan Magsamenovou a dizajnérkou Ivy Rossovou hlbšie do zákutí umenia a jeho prepojenia s naším neurologickým a fyzickým zdravím.
Dokonalé manželstvo
Sára Morganová, v 33 rokoch úspešná a vplyvná obhajkyňa, obchodná partnerka vo vlastnej firme. Jej manžel Adam, usilovný spisovateľ, ktorému sa príliš nedarí. Ich vzťah ho navyše unavuje, pretože Sára neustále pracuje. Jedného rána Adama zatknú pre podozrenie z vraždy jeho milenky – dobodanej na smrť. Kto by predpokladal, že jeho obhajkyňou bude jeho vlastná manželka? Ako sa to môže vyvrbiť? To sa dočíta v knihe Dokonalé manželstvo a/alebo o nejaký čas aj na filmových plátnach.
Republika hoaxu
Bývalý príslušník Policajného zboru, David Púchovský, sa pustil do ďalšej neľahkej práce. Akiste si ho pamätáte ako administrátora oficiálnej stránky na Facebooku priamo od Polície SR o hoaxoch a podvodoch. V knihe sumarizuje prácu tímu, ktorý sa na stránke podieľal, približuje čitateľom nielen najslávnejšie nedávne dezinformácie (Rusko nikdy nenapadne Ukrajinu, Ladomirová), ale na chvíľu sa vráti aj k starším, napríklad tým o mandelinkách z USA či čiernych sanitkách. Prehľadná kniha o tom, ako sme sa stali republikou hoaxu a čo s tým môžeme robiť. Nahliadnite do knihy Republika hoaxu. Ak vás téma dezinformácií či všeobecne kritického myslenia zaujíma hlbšie, neprehliadnite kategóriu Fakty vs. hoaxy: ako ich rozlíšiť.