Hrabanie sa v zemine je upokojujúca činnosť. A ešte keď všetko začne rásť, zväčšovať svoj objem a kvitnúť... Tiež potom zažívate ďalšiu radosť? Poďte si to dopriať s nami. Nech sú vaše možnosti akékoľvek, aj na tom najmenšom priestore sa dá spraviť zázrak.
Všetko sa počíta
Potrebujete začať v malom, pretože priestoru je veľmi málo? Pár izbových rastlín či minizáhradka sa zmestia takmer všade. Rôzne druhy orchideí, kaktusov či nenáročné fialky, aj nimi si môžete spríjemniť poličky či parapet. Na parapet sa v tomto období hodia aj bylinky ako mäta a bazalka, ktoré hravo využijete v kuchyni, alebo na nich môžete dočasne pestovať sadeničky. A čo tie minizáhradky? Domáce minizáhradky sú malé teráriá s kaktusmi, sukulentmi, tropickými rastlinami, machmi a vzdušnými rastlinkami. Môžete si ich vytvoriť doma – 33 tipov ponúka napríklad kniha Domácí minizahrádky. Ak ste odvážni a chcete nimi obohatiť aj exteriér, originálne a inšpiratívne nápady nájdete v knihe Minizahrádky.
ODPORÚČAME AJ KNIHY:
Praktická príručka izbových rastlín
Balkóny, lodžie a terasy
Do týchto vonkajších priestorov nás čoraz častejšie ťahá stále teplejšie jarné slnko. Okrem menšieho posedenia si určite nájdete priestor aj na spestrenie, či už v podobe okrasných rastlín a kvitnúcich letničiek, ale ani úžitková záhrada nemusí prísť skrátka.
Nemálo balkónových záhradkárov (vrátane mňa) vám potvrdí, že pestovanie reďkoviek, jahôd, malých paradajok či hrášku je možné. A možnosti stále posúvame ďalej: rôzne šaláty, samozrejme bylinky, ale aj malé bobuľové ovocie (napríklad čučoriedky), stĺpovité odrody stromov (napríklad jablone) ale aj obyčajné broskyne či marhule (na juhu) môžete úspešne pestovať, aj keď máte k dispozícii len obmedzenú plochu balkóna, lodžie či terasy.
Čím väčší priestor, tým viac možností. Ale nedajte sa oklamať, aj na malom priestore sa dá veľa vypestovať a riadne sa zazelenať. No, uhádli by ste, že sa dá na balkóne úspešne pestovať aj vinič? A napríklad pavinič je tiež skvelou rastlinou na vytvorenie zeleného zákutia.
VIDEO TIP: Relácia Ferdinandovy zahrady, konkrétne diel venovaný úprave malej terasy
ODPORÚČAME KNIHY:
Pěstujeme ve měste (českí autori)
Permakultúra aj na mojom balkóne
Zahrada do vázy (kniha českej autorky Anity Blahušovej)
Predzáhradky a záhrady
Tu sa reálne možnosti začínajú rozširovať do nedohľadných končín. Pravdepodobne ste videli nejednu reláciu o tipoch do záhrady a určite ste zbehlí v tom, kto je Ivan Hričovský. A ak aj nie, okrem jeho mnohoročných skúseností neprehliadnite ešte jednu skvelú reláciu, ktorá prekope vaše uvažovanie o záhrade. Ak ste teda nevideli, pozrite si Ferdinandovy zahrady – archív so 16 dielmi tejto televíznej relácie.
Záhradný architekt Ferdinand Leffler vydal aj niekoľko kníh. Áno, podobne ako relácia, sú venované záhradnej architektúre a dizajnu. Lenže, to je jedna z prvých vecí, ktorú by ste mali zvážiť, keď zakladáte prípadne obmieňate záhradné prvky, meníte typ výsadieb a podobne. Treba sa pozrieť za plot, aby záhrada komunikovala s okolím. A je potrebné zvážiť, čo od záhrady očakávate. A až podľa toho sa pustiť do prác a celkovej starostlivosti o jednotlivé rastliny. Takže okrem nadšeného „hurá do záhrady, toto som nakúpil v záhradníctve“, na záhradného architekta možno nemáte, ale Lefflerove rady určite v dobrom zúžitkujete a stoja len pár eur.
A ak ste ešte nečítali o permakultúre a prírode blízkom pestovaní a biozáhradách, tejto téme v rámci publikácií o záhradách tiež venujte pozornosť. Nájdete v nich mnoho inšpirácií, zistíte, ktoré rastliny si medzi sebou pomáhajú, čo môžete nechať na prírodu a ako si uľahčiť množstvo práce na záhrade. Lebo jeden by sa divil, ale to najhoršie a najťažšie na udržiavanie je práve úhľadný trávnik, ktorého by ste mali mať čo najmenej. A to najprírodnejšie dokáže byť najnenáročnejšie, aj keď vyžaduje kompromisy.
ODPORÚČAME KNIHY:
Bylinková škola
Knihy Anity Blahušovej: Zahrada žije, Zahrada do vázy
Knihy Jaroslava Svobodu: Kompletní návod k vytvoření Ekozahrady a rodového statku, Zelenina z ekozahrady
Knihy Ferdinanda Lefflera: Žijte ve své zahradě, Zelené pokoje
Chcete pre záhradu nadchnúť deti? Vyskúšajte Velkú knihu zahradničení pro děti, Môj zošit pozorovaní a aktivít Záhradka, Sme záhradníci či Bylinkář.
Ak hľadáte konkrétnejšiu tému, radi vám knihu poradíme prostredníctvom e-mailu.
TIP NA ČLÁNOK: Ako na to: Začíname s balkónovou záhradkou
Autorka článku: Jana Golianová