Obklopte sa upokojujúcou zeleňou

NAJNOVŠIE ČLÁNKY
NAJOBĽÚBENEJŠIE
Archív blogu
V izbe, na parapete, balkóne, lodžii, terase či priamo v záhrade. Všade môžu rastliny zažiariť.

Hrabanie sa v zemine je upokojujúca činnosť. A ešte keď všetko začne rásť, zväčšovať svoj objem a kvitnúť... Tiež potom zažívate ďalšiu radosť? Poďte si to dopriať s nami. Nech sú vaše možnosti akékoľvek, aj na tom najmenšom priestore sa dá spraviť zázrak.


Všetko sa počíta

Potrebujete začať v malom, pretože priestoru je veľmi málo? Pár izbových rastlín či minizáhradka sa zmestia takmer všade. Rôzne druhy orchideí, kaktusov či nenáročné fialky, aj nimi si môžete spríjemniť poličky či parapet. Na parapet sa v tomto období hodia aj bylinky ako mäta a bazalka, ktoré hravo využijete v kuchyni, alebo na nich môžete dočasne pestovať sadeničky. A čo tie minizáhradky? Domáce minizáhradky sú malé teráriá s kaktusmi, sukulentmi, tropickými rastlinami, machmi a vzdušnými rastlinkami. Môžete si ich vytvoriť doma – 33 tipov ponúka napríklad kniha Domácí minizahrádky. Ak ste odvážni a chcete nimi obohatiť aj exteriér, originálne a inšpiratívne nápady nájdete v knihe Minizahrádky.


ODPORÚČAME AJ KNIHY:

Kvítka v bytě

Praktická príručka izbových rastlín

Bylinková radost

Najznámejšie izbové rastliny


Balkóny, lodžie a terasy

Do týchto vonkajších priestorov nás čoraz častejšie ťahá stále teplejšie jarné slnko. Okrem menšieho posedenia si určite nájdete priestor aj na spestrenie, či už v podobe okrasných rastlín a kvitnúcich letničiek, ale ani úžitková záhrada nemusí prísť skrátka.

Nemálo balkónových záhradkárov (vrátane mňa) vám potvrdí, že pestovanie reďkoviek, jahôd, malých paradajok či hrášku je možné. A možnosti stále posúvame ďalej: rôzne šaláty, samozrejme bylinky, ale aj malé bobuľové ovocie (napríklad čučoriedky), stĺpovité odrody stromov (napríklad jablone) ale aj obyčajn= broskyne či marhule (na juhu) môžete úspešne pestovať, aj keď máte k dispozícii len obmedzenú plochu balkóna, lodžie či terasy.
Cherry paradajky pestované na lodžii
Čím väčší priestor, tým viac možností. Ale nedajte sa oklamať, aj na malom priestore sa dá veľa vypestovať a riadne sa zazelenať. No, uhádli by ste, že sa dá na balkóne úspešne pestovať aj vinič? A napríklad pavinič je tiež skvelou rastlinou na vytvorenie zeleného zákutia.

VIDEO TIP: Relácia Ferdinandovy zahrady, konkrétne diel venovaný úprave malej terasy

ODPORÚČAME KNIHY:

Pěstujeme ve měste (českí autori)

Permakultúra aj na mojom balkóne

Bylinková radost

Minizahrádky

Zahrada do vázy (kniha českej autorky Anity Blahušovej)

Predzáhradky a záhrady

Tu sa reálne možnosti začínajú rozširovať do nedohľadných končín. Pravdepodobne ste videli nejednu reláciu o tipoch do záhrady a určite ste zbehlí v tom, kto je Ivan Hričovský. A ak aj nie, okrem jeho mnohoročných skúseností neprehliadnite ešte jednu skvelú reláciu, ktorá prekope vaše uvažovanie o záhrade. Ak ste teda nevideli, pozrite si Ferdinandovy zahrady - archív so 16 dielmi tejto televíznej relácie.

ZZelenina z ekozahradyáhradný architekt Ferdinand Leffler vydal aj niekoľko kníh. Áno, podobne ako relácia, sú venované záhradnej architektúre a dizajnu. Lenže, to je jedna z prvých vecí, ktorú by ste mali zvážiť, keď zakladáte prípadne obmieňate záhradné prvky, meníte typ výsadieb a podobne. Treba sa pozrieť za plot, aby záhrada komunikovala s okolím. A je potrebné zvážiť, čo od záhrady očakávate. A až podľa toho sa pustiť do prác a celkovej starostlivosti o jednotlivé rastliny. Takže okrem nadšeného „hurá do záhrady, toto som nakúpil v záhradníctve“, na záhradného architekta možno nemáte, ale Lefflerove rady určite v dobrom zúžitkujete a stoja len pár eur.

A ak ste ešte nečítali o permakultúre a prírode blízkom pestovaní a biozáhradách, tejto téme v rámci publikácií o záhradách tiež venujte pozornosť. Nájdete v nich mnoho inšpirácií, zistíte, ktoré rastliny si medzi sebou pomáhajú, čo môžete nechať na prírodu a ako si uľahčiť množstvo práce na záhrade. Lebo jeden by sa divil, ale to najhoršie a najťažšie na udržiavanie je práve úhľadný trávnik, ktorého by ste mali mať čo najmenej. A to najprírodnejšie dokáže byť najnenáročnejšie, aj keď vyžaduje kompromisy.

ODPORÚČAME KNIHY:

Bylinková škola

Rez ovocných drevín

Knihy Ivana Hričovského

Biozahrada praktická příručka

Knihy Anity Blahušovej: Zahrada žije, Zahrada do vázy

Knihy Jaroslava Svobodu: Kompletní návod k vytvoření Ekozahrady a rodového statku, Zelenina z ekozahrady

Knihy Ferdinanda Lefflera: Žijte ve své zahradě, Zelené pokoje

 

Chcete pre záhradu nadchnúť deti? Vyskúšajte Velkú knihu zahradničení pro děti alebo Môj zošit pozorovaní a aktivít Záhradka.


Ak hľadáte konkrétnejšiu tému, radi vám knihu poradíme prostredníctvom e-mailu.

TIP NA ČLÁNOK: Ako na to: Začíname s balkónovou záhradkou

Autorka článku: Jana Golianová

Nenechajte si ujsť podstatné knihovinky!
Informácie o nových článkoch, súťažiach, knihách a akciách vám radi pošleme e-mailom.
Súvisiace produkty
Čeština
Obrázok Kvítka v bytě
Čeština

Kvítka v bytě

0.0 0
16,40
-19 %
13,28
Vypredané
Čeština

Zelenina z ekozahrady

0.0 0
52,20
-24 %
39,93
IHNEĎ odosielame
Čeština

Kompletní návod k vytvoření Ekozahrady a rodového statku

5.0 1
38,45
-24 %
29,41
IHNEĎ odosielame
Čeština

Žijte ve své zahradě

0.0 0
38,45
-28 %
27,68
IHNEĎ odosielame
Čeština

Bylinková radost

0.0 0
6,88
-15 %
5,85
Vypredané
Čeština

Zelené pokoje

0.0 0
38,45
-28 %
27,68
IHNEĎ odosielame

Najznámejšie izbové rastliny

0.0 0
9,99
-40 %
5,99
IHNEĎ odosielame
Čeština

Další kvítka v bytě

0.0 0
20,30
-19 %
16,44
IHNEĎ odosielame
Čeština

Zahrada do vázy

0.0 0
24,70
-23 %
18,90
IHNEĎ odosielame
Zaujímavý článok? Zdieľajte ho s priateľmi:

Najnovšie články

Nechajte sa prekvapiť knižnými novinkami.
Čo znamená milovať a byť milovaný?
Aké novinky prináša marec – mesiac knihy?