Pre túžiacich po poznaní

NAJNOVŠIE ČLÁNKY
NAJOBĽÚBENEJŠIE
Archív blogu
Dospelí čitatelia dokážu hltať a nasávať nové informácie baživo ako deti. Len musia byť dobre spracované. Inšpirujte sa vybranými knižnými tipmi.

Veľké myšlienky VEDAVEDA Veľké myšlienky

V edícii Veľké myšlienky od vydavateľstva Lindeni vyšli aj Psychológia, FilozofiaMedicína, ak by vás neoslovila zrovna Veda. Ide o 352-stranovú encyklopédiu vhodnú pri tínedžerov i dospelých so základnými poznatkami s podtitulom Jednoducho vysvetlené. Nemusíte na všetko hľadať odpovede na internete a tiež ju môžete čítať od prvej stránky po poslednú. Zoznámite sa s najdôležitejšími míľnikmi v dejinách vedy, spoznáte osobnosti fyziky, biológie, matematiky a chémie a ich priekopnícke myšlienky a vynálezy. Vydajte sa na objavnú cestu za vedeckými poznatkami a dôkaznými postupmi. Táto edícia oživí nielen knižnicu, ale aj mozog. Presvedčte sa v ukážkach.

 

BídníciBídníci

Chudoba zjavne nie je úplne príjemná téma, ale táto kniha sa na ňu pozerá z hodnotného pohľadu a môže to byť obohacujúce čítanie. Nemecká novinárka pochádza z prostredia dlhodobo nezamestnaných a popisuje chudobu cez svoju skúsenosť a porovnáva nielen s mýtmi, ktoré o chudobe možno máme, ale konfrontuje svoje znalosti aj s pomocou, ktorú hodnotí z pozície zraniteľného, a s teoretickými znalosťami o chudobe. Zabŕda do príčin i riešení a to v čitateľnej a ľahko zrozumiteľnej podobe. Ak si nie ste istí, prečítajte si recenziu knihy Bídníci.

 

Ohrozené rastliny TatierOhrozené rastliny Tatier

Atlasy rastlín sa vždy rýchlo rozpredajú, špeciálne tie o horských rastlinách, preto neváhajte a objednávajte. Sedemročná práca ochranárov, autorov tejto knihy, dokumentuje ohrozenú tatranskú flóru, kvetenu, ktorú obdivujú nielen milovníci hôr. Okrem textu nájdete v knihe viac ako 1 000 fotografií a spoznáte 265 druhov, takže ak nie ste odborník alebo botanofil tatranský, rozhodne objavíte nové druhy, veď niektoré sa vyskytujú výhradne mimo turistické chodníky v neprístupných oblastiach. Spoznajte tieto zákutia Tatier cez botanické krásy vďaka tejto 568-stranovej výpravnej publikácii. Veď nazrite!

 

Stratené Slovensko BOXStratené Slovensko BOX

Odhaľte zabudnuté kúty Slovenska. V boxe nájdete 3 knihy z vydavateľstva Dajama: Zabudnuté hrady, Kostoly a ich pohnuté osudyZaniknuté kúpele. Všetky knihy sa dajú kúpiť aj samostatne, ale ako darček môže byť výhodný (nielen cenovo) práve box. Spoznajte miesta, na ktorých dnes nájdete len ruiny hradov, zvyšky kostolov či chátrajúce budovy kúpeľov. Z niektorých stavieb zostala len veža, z iných hŕba sutín alebo len nepatrné zvyšky. Nie vždy nájdete na mieste náučné tabule a tak históriu, príbehy, osudy týchto miest treba hľadať v knihách. Nahliadnite do nich.

 

Vztahy a pastiVztahy a pasti

Párový terapeut Honza Vojtko si pre čitateľov po knihe Vztahy a mýty pripravil ďalšie výborné čítanie, ktoré zatočí s vašimi predstavami predovšetkým o ľúbostných vzťahoch, ale aj tých ostatných. Kniha sa volá Vztahy a pasti. A od koho iného si vziať radu a prečítať skúsenosti z praxe, ako od terapeuta, ktorý sa s pármi stretáva denne a rieši s nimi rôzne viac či menej závažné predovšetkým vzťahové problémy? Zamyslite sa nad vašou predstavou správneho vzťahu. Nie sú niektoré kritériá viac pascou ako nevyhnutnosťou? Hlavne keď niektoré pasce sú ozaj nebezpečné. Téma je podaná odborne a pritom s humorom. Začítajte sa.

 

RacionalitaRacionalita

Môže nám kniha reálne pomôcť byť racionálnejší? Do určitej miery určite, ale asi to bude chcieť veľkú mieru sebaovládania, sebaskúmania a kladenia dobrých otázok. Alebo? Objavte a prehĺbte vaše znalosti o nástrojoch, ktoré sú v dnešnej dobe nevyhnutné: logika, kritické myslenie, pravdepodobnosť, korelácia a kauzalita. Steven Pinker sa v knihe navyše zaoberá aj opakom – iracionalitou. Veríme, že to môže byť prínosné pre vás alebo pre blížnych. V dobe prehltenej informáciami je čítanie takýchto kníh alfou a omegou. Nahliadnite do knihy.


Ak ste nenašli knihu k téme, ktorá by vás zaujímala, nazrite do darčekového rázcestníka, v ktorom nájdete ku každej z 24 tém 12 tipov, ktoré môžu byť tie pravé:
Tipy na vianočné darčeky podľa tém

Nenechajte si ujsť podstatné knihovinky!
Informácie o nových článkoch, súťažiach, knihách a akciách vám radi pošleme e-mailom.
Zaujímavý článok? Zdieľajte ho s priateľmi:

Najnovšie články

Možno je načase prečítať si niečo od Mariany Zapaty.
Skvelé knihy, obmedzený čas. Veríme, že si nájdete aspoň jednu top.
Kniha je inšpirovaná skutočnými udalosťami, ktoré sprevádzali zničenie mesta Iola v 60. rokoch 20. storočia.