Profesor s pamäťou iba 80 minút

NAJNOVŠIE ČLÁNKY
NAJOBĽÚBENEJŠIE
Archív blogu
Každé ráno pre neho znamená nové zoznámenie s pomocnicou, ktorá sa o neho stará.

Tak, a je to tu. Prvý román od tejto japonskej pani spisovateľky mám úspešne za sebou, a bez najmenšieho zaváhania môžem povedať, že mi Profesorova rovnica tak trochu aj učarovala. Učarovala a znovu utvrdila v tom, že v jednoduchosti je krása.

Hoci autorka celý príbeh skutočne poňala jednoducho a viac-menej stroho, podarilo sa jej zahrnúť doň kopec veľmi silných a hlbokých myšlienok, ktoré mi tkvejú v pamäti a verím, že sa tam ohrejú dlhšie ako ďalších 80 minút.

Román Profesorova rovnicaČitateľa taktiež zaujme aj široká škála krásnych matematických prepojení, ktoré by som za iných okolností krásnymi rozhodne nenazvala, nakoľko je môj vzťah k matematike taký, aký je – nikdy sme si nepotykali a kamarátky, žiaľ, nebudeme ani po prečítaní tejto knihy. Aj keď jej zámerom bolo pravdepodobne aj to, aby v nej menej zainteresovaný čitateľ (napríklad ja) možno začal vidieť konečne aj niečo pekné. Aj keď som mala miestami pocit, že je tej matematiky na mňa priveľa, takto s odstupom času si uvedomujem, že by to bez nej skutočne nebolo ono. Koniec koncov, práve tá matematika je oporným múrom a základným pilierom celého románu, takže príbeh bez nej by rozhodne stratil svoj čarovný nádych a ja oceňujem autorkinu snahu ukázať podstatu čísel v inom, lepšom svetle, ako ich mnohí môžu vidieť a vnímať.

Aj keď sa dokonalý príbeh hľadá len veľmi ťažko, myslím, že pre niekoho by ten Profesorov dokonalý byť mohol. Mne k dokonalosti chýbalo kúsok viac, ale, samozrejme, je to len môj subjektívny názor, keďže matematike či bejzbalu príliš neholdujem. Každopádne, tieto dva aspekty môže niekto považovať za pravú čerešničku na torte a ja to rozhodne nikomu neberiem.

Krehký a jedinečný vzťah, ktorý vznikal medzi hlavnými postavami ma však jednoznačne chladnou nenechal. Boli to totiž tie najkrajšie a najvzácnejšie momenty, ktoré v tomto magickom príbehu dokážete nájsť.


Neoznačila by som sa za človeka, ktorý dychtivo vyhľadáva otvorené konce, avšak, tu som sa s tým vedela absolútne stotožniť a vôbec mi to neprekážalo. Ba práve naopak, autorka týmto počinom dala čitateľovi šancu dokončiť si príbeh po svojom.

Yoko Ogawa, bolo mi cťou a pevne verím, že toto nebolo naše posledné spoločné stretnutie. Profesorovou rovnicou sa jej totiž podarilo získať si ma a je veľmi pravdepodobné, že sa poobzerám aj po jej ďalších tituloch. Minimálne teda po Ostrove bez pamäti, nakoľko sa v tomto románe rovnako venuje téme „zabúdania“, čo mňa osobne veľmi oslovilo.

Knihu venovalo vydavateľstvo Lindeni.

Autorka (vrátane fotografie): Radka

Radkin knižný blog
Nenechajte si ujsť podstatné knihovinky!
Informácie o nových článkoch, súťažiach, knihách a akciách vám radi pošleme e-mailom.
Súvisiace produkty
Obrázok Profesorova rovnica

Profesorova rovnica

0.0 0
17,99
-22 %
14,03
POSLEDNÉ KUSY
Zaujímavý článok? Zdieľajte ho s priateľmi:

Najnovšie články

Čítali ste už román od kráľovnej romantiky Mariany Zapaty?
Či hľadáte zábavu, či poučenie, v septembrových novinkách je výber ozaj široký.
Dobré knihy vychádzajú aj počas leta. Pozrite sa na ne.