Stredné Slovensko - tipy na výlety

NAJNOVŠIE ČLÁNKY
NAJOBĽÚBENEJŠIE
Archív blogu
Malebnosť stredného Slovenska azda ani netreba predstavovať. Každopádne, vybrali sme 3 lokality, ktoré sú menej známe.

Banská Štiavnica a kúpanie v tajchoch, najvyšší vrch Nízkych Tatier – Ďumbier, vodné mlyny v Kvačianskej doline, Roháče, Vlkolínec, Zuberec, Vychylovka, Čičmany či množstvo jaskýň a vodopádov. Babia hora, Rozsutce, Borišov, Poľana či Sitno. Na strednom Slovensku je to veľmi lákavé. Od najvyšších vrchov v Západných Tatrách až po lákadlá na nížinách, nájdete tu mnoho zaujímavostí z rôznych sfér.

Šomoška

Šomoška je prístupná po turistických trasách z vlakovej stanice Šiatorská Bukovinka. Cieľom potuliek môže byť hrad, kamenný vodopád či kamenné more. Z hradu zaujme zachovalá západná delová bašta a milovníci prírodných krás sa pozastavia najmä pri deväť metrovom vodopáde z čadičovej lávy, ktorý vznikol pred štyrmi miliónmi rokov a je na severovýchodnej strane hradného vrchu. Neďaleko vodopádu objavíte aj podobne tvorené kamenné more s úlomkami bazaltových (čadičových) stĺpov. Niektoré z nich boli použité aj pri stavbe hradu. Náučný chodník nie je náročný, zvládnete ho aj s deťmi.

Zo zaujímavých hradov v okolí odporúčame ešte Soví hrad či Fiľakovský hrad. Za návštevu stojí aj rozhľadňa na Karanči, najvyššom vrchu Cerovej vrchoviny.

Ak máte radi hrady, určite vás potešia turistické publikácie priamo o hradoch stredného Slovenska ako sú sprievodcovia Od hradu k hradu 2. diel alebo Hrady pre deti 2. diel.

Kalište

Nízke Tatry boli útočiskom partizánov počas druhej svetovej vojny. Na mnohých turistických trasách sa nachádzajú bunkre (Matúšová, Krčahovo, bunkre v Ilanovskej doline). Zrekonštruované bunkre nájdete aj v Kališti, ktoré sa nachádza západne od Nízkych Tatier, v Starohorských vrchoch, neďaleko Banskej Bystrice. Prístup autom je z juhu z Moštenice alebo môžete ísť peši z Podkoníc či zo severu z obce Donovaly.

Kalište

Národná kultúrna pamiatka Kalište pozostáva z dvoch zrekonštruovaných domov s expozíciami, zvonice a kamenných základov ostatných domov. Kalište bolo vypálené 18. marca 1945 nemeckými jednotkami. Nachádza sa tu aj Sad života so 102 ovocnými stromčekmi, ktoré nielen počtom, ale aj priradenými názvami obcí nezabúdajú na vypálené slovenské obce z obdobia 1944 – 1945.

Okolitá príroda je čarovná a informačné tabule vybudovaného chodníka „Ako žili Kališťania“ sú detailné. Dozviete sa, aké piesne boli na Kališti v obľube, ako piekli chlieb, čím sa živili a bavili miestni ľudia. Na základe informácií z tabúľ si o Kališti počas návštevy vytvoríte ucelený dojem. Historicky je to smutné miesto, no pamätníci, Múzeum SNP a návštevníci mu aj po rokoch dodávajú život.

Muránska planina

Boli ste už na Veľkej lúke neďaleko Muráňa, kde je žrebčín s chovom chladnokrvných koní? Norik muránskeho typu je špeciálne šľachtený na účely lesného hospodárstva v horských oblastiach.

Ďalším zaujímavým miestom je zrúcanina Muránskeho hradu, ktorá je neďaleko. Pre náročnejších turistov odporúčame okrem pomerne navštevovanej Fabovej hole i vrch s názvom Voniaca či lokalitu Stožky, ktorá ponúka nádherné pohľady.

Muránska planina je skvelým miestom na turistiku, keďže trasy sú zväčša dlhšie a poskytuje málo pohodlných miest na prespanie. Ak je pre vás pohodlný stan či zrub, zaručene si prídete na svoje. Masy turistov nehrozia.

A ak hľadáte niečo zaujímavé pre deti, Sysľovisko Biele vody môže byť to pravé. Je tu jedna z napočetnejších kolónií sysľa pasienkového a keďže je zvyknutý na ľudí, môžete sa ocitnúť priamo pri ňom.

Ďalšie informácie o lokalite poskytuje napríklad kniha Najkrajšie pešie okruhy z vydavateľstva DAJAMA.

Tipy na výlety


Autorka článku a fotografie: Jana Golianová

Nenechajte si ujsť podstatné knihovinky!
Informácie o nových článkoch, súťažiach, knihách a akciách vám radi pošleme e-mailom.
Súvisiace produkty
Obrázok Ďumbier

Ďumbier

5.0 1
12,90
-25 %
9,68
Vypredané

Kam po strednom Slovensku (Sprievodca)

0.0 0
11,99
-22 %
9,35
IHNEĎ odosielame

Poľana

5.0 4
12,90
-25 %
9,68
Vypredané

Západné Tatry

0.0 0
14,95
-25 %
11,21
POSLEDNÉ KUSY

Malá Fatra

0.0 0
14,95
-25 %
11,21
IHNEĎ odosielame

Veľká Fatra

0.0 0
14,95
-25 %
11,21
IHNEĎ odosielame

Nízke Tatry

0.0 0
14,95
-25 %
11,21
POSLEDNÉ KUSY

Hrady pre deti 2. diel

0.0 0
16,95
-25 %
12,71
IHNEĎ odosielame

Od hradu k hradu (2. diel)

0.0 0
14,95
-25 %
11,21
IHNEĎ odosielame

Nízke Tatry Ottov turistický sprievodca

0.0 0
11,99
-42 %
6,99
IHNEĎ odosielame

Veľká Fatra Ottov turistický sprievodca

0.0 0
11,99
-42 %
6,99
POSLEDNÉ KUSY

Malá Fatra Ottov turistický sprievodca

0.0 0
11,99
-42 %
6,99
IHNEĎ odosielame

Západné Tatry Ottov turistický sprievodca

0.0 0
11,99
-42 %
6,99
IHNEĎ odosielame
Zaujímavý článok? Zdieľajte ho s priateľmi:

Najnovšie články

Nechajte sa prekvapiť knižnými novinkami.
Čo znamená milovať a byť milovaný?
Aké novinky prináša marec – mesiac knihy?