Tieto knihy vám možno unikli

NAJNOVŠIE ČLÁNKY
Archív blogu
Čo ste si v predvianočnom zhone v kníhkupectvách nevšimli, a škoda by bola.

V decembri je v kníhkupectvách práce viac ako je zdravé. A tak sa tentokrát oneskorene pozrieme na knižné novinky, ktoré nám v posledných mesiacoch unikli a možno aj neunikli, ale nedali sme vám o nich v tejto rubrike vedieť.

 

Obálka knihy LoukaPoznáte Wohllebenove knihy o stromoch a lesoch? Mňa v decembri prekvapilo, že vo vydavateľstve Knihy Kazda vyšla už začiatkom októbra kniha s dosť podobnou tematikou, apelom a spracovaním. Kniha sa volá Louka a napísal ju nemecký biológ a filmár Jan Haft. Venuje sa v nej lúčnym spoločenstvám. Sľubujem si od nej pútavé informácie o kvitnúcich lúkach – nočná mora mnohých alergikov, ale jedno z mojich obľúbených prírodných zákutí. Zaujímavosti o tom, ako fungujú, prečo miznú a či s tým vieme niečo robiť. Okrem ničnerobenia.

Kvitnúce lúky pokrývali rozsiahle plochy, prečo miznú? Rizikom je plošné hnojenie a priemyslové využívanie krajiny. Verím však, že v Haftovej knihe sa dozviem oveľa viac. Môžete sa tešiť na recenziu, počas sviatkov budem pilne čítať. Obsah a prológ nájdete už teraz pri knihe.

 


Obálka knihy Kŕmime vtáky - ale správneTo, že v slovenčine vyšla kniha Kŕmime vtáky – ale správne, taktiež od vydavateľstva Knihy Kazda, som si, naopak, všimla včas. Kniha vyšla len tento mesiac, ale ide o prelomový titul v tejto problematike. V češtine bola kniha veľmi populárna, azda preto došlo aj na slovenský preklad. Dozviete sa nielen to, aké krmivo a aký typ zásobníka na krmivo je vhodný, ale aj málo známy fakt, že prikrmovanie je potrebné celoročne a v lete je fajn dopriať vtáčikom vodu. Okrem praktických vecí si prečítate množstvo zaujímavých faktov. No, aby som len netárala do vetra, ukážky z knihy nájdete tu a blogerka Barbora pred nedávnom zrecenzovala českú verziu knihy – prečítajte si viac v recenzii. 

 

Obálka knihy Feministky nenosí růžovou a jiné lžiKniha, ktorú mám dlho v zornom poli, pretože o nej neustále informovala Lucie Zelinková, sa volá Feministky nenosí růžovou a jiné lži. Na feminizmus má názor každý a v drvivej väčšine je, žiaľ, stále negatívny a opradený kdejakými mýtmi. S mnohými z nich sa stretli aj autorky tejto knihy – sú nimi známe ženy, napríklad aj Emma Watsonová, Keira Knightleyová, Bridget Jonesová či už spomínaná Lucie Zelinková, ktorej esej bola pridaná do českej verzie. Ktovie, možno práve toto je kniha, ktorá vám vo feminizme spraví raz a navždy jasno. Známe ženy v nej píšu o svojej ceste k chápaniu feminizmu. Nie je to akademické a nejde ani o nijakú vzburu. Jednoducho si o feminizme prečítate úplne bežným jazykom z osobnej skúsenosti žien. Začítať sa môžete už teraz v ukážke.

 


Obálka knihy Kim Čijong ročník 82Posledným decembrovým tipom je kniha o tridsiatničke Kim Čijong, Kórejčanke, ktorej život prirodzene vychádza z tradičných hodnôt a postojov a v podstate len nemálo líši od osudu akejkoľvek inej Kórejčanky. Vzhľadom na krajinu, v ktorej Kim Čijong žije, sú jej skúsenosti mrazivé. Od útleho detstva cez školské roky a neskôr aj v práci a manželstve zažíva drobné postrčenia, obťažovania i zjavnú diskrimináciu. Táto Kim Čijong ročník 82 je však aj trochu iná, jedného dňa začne hovoriť inými hlasmi – hlasom svojej matky, kamarátky,...

„Možná jde o fikci, avšak život hlavní hrdinky není výplodem autorčiny fantazie. Každý detail a každá událost v příběhu se zakládá na vládních statistikách, novinových článcích, výzkumu a rozhovorech. Tento příběh je svědectvím o tom, jaké to je být ženou v Korejské republice.“ Korea JoongAng Daily 


Odporúča: Jana GolianováNenechajte si ujsť podstatné knihovinky!
Informácie o nových článkoch, súťažiach, knihách a akciách vám radi pošleme e-mailom.
Súvisiace produkty
Obrázok Kŕmime vtáky - ale správne

Kŕmime vtáky - ale správne

0.0 0
13,70
-25 %
10,28
IHNEĎ odosielame
Čeština

Feministky nenosí růžovou a jiné lži

0.0 0
21,95
-19 %
17,78
IHNEĎ odosielame

Kim Čijong (ročník 82)

0.0 0
od 11,45
Zaujímavý článok? Zdieľajte ho s priateľmi:

Najnovšie články

Obdarujte seba či iných.
Začítajte sa do knihy princa Harryho a objavte ľudskosť v jeho podaní.
Opusťte aspoň na chvíľu zabehané koľaje s touto romantickou knihou.