Demänovské jaskyne, Belianska jaskyňa, Driny či Dobšinská ľadová jaskyňa sú vám určite známe. Ročne každú z nich navštívia desaťtisíce záujemcov. V lete poskytujú príjemné schladenie, ale vyhľadávané sú aj počas chladnejších dní, keď nie je vhodné počasie na turistiku.
Na Slovensku máme viac ako 7 100 jaskýň. Prehliadkou sprístupnených je 18 jaskýň. O 13 sa stará Správa slovenských jaskýň (SSJ), prevádzku ďalších 5 majú na starosti iné subjekty. Ďalšie desiatky sú verejnosti voľne prístupné.
Najnovšia - Brestovská jaskyňa
Prehliadky pre verejnosť v nej začali v roku 2016. Brestovská jaskyňa sa nachádza v Zubereckej doline neďaleko Múzea oravskej dediny. V Západných Tatrách a na Orave je to jediná takto sprístupnená jaskyňa. Jaskyňa je vymodelovaná ponorným vodným tokom, ktorý je aj v súčasnosti aktívny v spodnej časti jaskyne. Očakávajte 240 schodov a 50 minút dlhú prehliadku. Kapacita je 15 ľudí, odporúčame preto rezerváciu prostredníctvom SSJ. Vstup pre deti je povolený od 6 rokov. Je dostupná autom a autobusovým spojom.
Jaskyňa s plavbou - Domica
Domica je známa tým, že okrem klasického krátkeho okruhu ponúka aj okruh s plavbou po podzemnej riečke Styx, pokiaľ je priaznivý stav vody v jaskyni. Vchod do Domice je v rovnomennom kopci v národnom parku Slovenský kras, 10 km juhozápadne od Plešivca. Jaskyňa je prístupná autom i autobusovým spojom (zastávka Kečovo, Domica).
Oblečte si jaskyniarsky výstroj.jpg)
- Chcete si na cestu v jaskyni posvietiť tradičnými karbidkami? Zavítajte do Zlej diery v Prešovskom okrese. Vhodná je pre deti od 6 rokov.
- Nahodiť na seba kompletný jaskyniarsky výstroj? Skúste napríklad Krásnohorskú jaskyňu v Slovenskom krase. Taktiež vhodné pre deti už od 6 rokov.
- Neprekážalo by vám plaziť sa v jaskyni cez úzke štrbiny? Aj to môžete zažiť v Jaskyni mŕtvych netopierov v Ďumbierskom vysokohorskom krase na južnej strane Nízkych Tatier. Trasa A je vhodná aj pre deti, ale pri trase B a C ide o tzv. speleotreking. Sú to najťažšie trasy v strednej Európe, vyžadujú naozaj dobrú fyzickú i psychickú kondíciu záujemcov.
A existujú aj jaskyniarske krúžky. Jeden prevádzkuje Stanišovská jaskyňa, ktorá sa nachádza v Jánskej doline na severnej strane Nízkych Tatier neďaleko Liptovského Hrádka.
Liečivé účinky jaskýň
Pri niektorých dýchacích ochoreniach (astma, alergie) lekári odporúčajú speleoterapiu – túto liečbu môžete podstúpiť v Bystrianskej jaskyni. Speleoklimatické pobyty sa uskutočňujú v Jasovskej či Belianskej jaskyni. Je to vhodné pre deti od dvoch rokov i pre dospelých. Konkrétne odporúčanie na pobyt vám poskytne váš lekár. Na Slovensku siahajú počiatky skúmania vplyvov speleoterapie do 60. rokov 20. storočia. Účinky sa vtedy testovali v Gombaseckej jaskyni.
Voľne prístupné jaskyne na Slovensku
Nad banskobystrickou Sásovou miestni navštevujú voľne prístupnú Netopieriu jaskyňu. V okrese Bánovce nad Bebravou sa nachádza Čerešňová jaskyňa. V Belianskych Tatrách sú dostupné Elektrárenská jaskyňa a Hučivá diera. Možno ste počuli aj o Kamennom mlieku v Nízkych Tatrách či Mažarnej vo Veľkej Fatre neďaleko Blatnice.
Ďalšie tipy nájdete v knihe Jaskyne od vydavateľstva Dajama. Kniha ponúka až 76 tipov.
Autorka: Jana Golianová
Fotografie: ssj.sk a autorka