Tip na výlet: schlaďte sa v jaskyni

NAJOBĽÚBENEJŠIE
Koľko slovenských jaskýň poznáte? Veríme, že aspoň jedna bude pre vás novinkou.

Demänovské jaskyne, Belianska jaskyňa, Driny či Dobšinská ľadová jaskyňa sú vám určite známe. Ročne každú z nich navštívia desaťtisíce záujemcov. V lete poskytujú príjemné schladenie, ale vyhľadávané sú aj počas chladnejších dní, keď nie je vhodné počasie na turistiku.

Na Slovensku máme viac ako 7 100 jaskýň. Prehliadkou sprístupnených je 18 jaskýň. O 13 sa stará Správa slovenských jaskýň (SSJ), prevádzku ďalších 5 majú na starosti iné subjekty. Ďalšie desiatky sú verejnosti voľne prístupné.


Najnovšia - Brestovská jaskyňaBrestovská jaskyňa

Prehliadky pre verejnosť v nej začali v roku 2016 a zatiaľ si jej vnútro pozrelo cca 7 000 záujemcov. Brestovská jaskyňa sa nachádza v Zubereckej doline neďaleko Múzea oravskej dediny. V Západných Tatrách a na Orave je to jediná takto sprístupnená jaskyňa. Jaskyňa je vymodelovaná ponorným vodným tokom, ktorý je aj v súčasnosti aktívny v spodnej časti jaskyne. Očakávajte 240 schodov a 50 minút dlhú prehliadku. Kapacita je 15 ľudí, odporúčame preto rezerváciu prostredníctvom SSJ. Vstup pre deti je povolený od 6 rokov. Je dostupná autom a autobusovým spojom.


Jaskyňa s plavbou - Domica

Domica je známa tým, že okrem klasického krátkeho okruhu ponúka aj okruh s plavbou po podzemnej riečke Styx, pokiaľ je priaznivý stav vody v jaskyni. Vchod do Domice je v rovnomennom kopci v národnom parku Slovenský kras, 10 km juhozápadne od Plešivca. Jaskyňa je prístupná autom i autobusovým spojom (zastávka Kečovo, Domica).


Oblečte si jaskyniarsky výstrojJaskyňa mŕtvych netopierov v Nízkych Tatrách

  • Chcete si na cestu v jaskyni posvietiť tradičnými karbidkami? Zavítajte do Zlej diery v Prešovskom okrese. Vhodná je pre deti od 6 rokov.
  • Nahodiť na seba kompletný jaskyniarsky výstroj? Skúste napríklad Krásnohorskú jaskyňu v Slovenskom krase. Taktiež vhodné pre deti už od 6 rokov.
  • Neprekážalo by vám plaziť sa v jaskyni cez úzke štrbiny? Aj to môžete zažiť v Jaskyni mŕtvych netopierov v Ďumbierskom vysokohorskom krase na južnej strane Nízkych Tatier. Trasa A je vhodná aj pre deti, ale pri trase B a C ide o tzv. speleotreking. Sú to najťažšie trasy v strednej Európe, vyžadujú naozaj dobrú fyzickú i psychickú kondíciu záujemcov.

A existujú aj jaskyniarske krúžky.
Jeden prevádzkuje Stanišovská jaskyňa, ktorá sa nachádza v Jánskej doline na severnej strane Nízkych Tatier neďaleko Liptovského Hrádka.

Liečivé účinky jaskýň

Pri niektorých dýchacích ochoreniach (astma, alergie) lekári odporúčajú speleoterapiu – túto liečbu môžete podstúpiť v Bystrianskej jaskyni. Speleoklimatické pobyty sa uskutočňujú v Jasovskej či Belianskej jaskyni. Je to vhodné pre deti od dvoch rokov i pre dospelých. Konkrétne odporúčanie na pobyt vám poskytne váš lekár. Na Slovensku siahajú počiatky skúmania vplyvov speleoterapie do 60. rokov 20. storočia. Účinky sa vtedy testovali v Gombaseckej jaskyni.

Kniha JaskyneVoľne prístupné jaskyne na Slovensku

Nad banskobystrickou Sásovou miestni navštevujú voľne prístupnú Netopieriu jaskyňu. V okrese Bánovce nad Bebravou sa nachádza Čerešňová jaskyňa. V Belianskych Tatrách sú dostupné Elektrárenská jaskyňa a Hučivá diera. Možno ste počuli aj o Kamennom mlieku v Nízkych Tatrách či Mažarnej vo Veľkej Fatre neďaleko Blatnice.
Ďalšie tipy nájdete v knihe Jaskyne od vydavateľstva Dajama. Kniha ponúka až 76 tipov.

  

Autorka: Jana Golianová
Fotografie: ssj.sk a autorka

Vyberte si knižného turistického sprievodcu

Tipy na výlety

Nenechajte si ujsť podstatné knihovinky!
Informácie o nových článkoch, súťažiach, knihách a akciách vám radi pošleme e-mailom.
Súvisiace produkty

Jaskyne

3.0 1
9,95
-25%
7,46
IHNEĎ odosielame
Zaujímavý článok? Zdieľajte ho s priateľmi:

Najnovšie články

Vincent Munier a Sylvain Tesson budú vašimi sprievodcami Tibetom a cestou za snežnými leopardmi.
Spoznajte bližšie naše dejiny na prelome 18. a 19. storočia.
Kedy ste naposledy čítali tento žáner? A navyše od slovenského autora? Nech sa páči...