Tip na výlet: schlaďte sa v jaskyni

NAJNOVŠIE ČLÁNKY
NAJOBĽÚBENEJŠIE
Archív blogu
Koľko slovenských jaskýň poznáte? Veríme, že aspoň jedna bude pre vás novinkou.

Demänovské jaskyne, Belianska jaskyňa, Driny či Dobšinská ľadová jaskyňa sú vám určite známe. Ročne každú z nich navštívia desaťtisíce záujemcov. V lete poskytujú príjemné schladenie, ale vyhľadávané sú aj počas chladnejších dní, keď nie je vhodné počasie na turistiku.

Na Slovensku máme viac ako 7 100 jaskýň. Prehliadkou sprístupnených je 18 jaskýň. O 13 sa stará Správa slovenských jaskýň (SSJ), prevádzku ďalších 5 majú na starosti iné subjekty. Ďalšie desiatky sú verejnosti voľne prístupné.


Najnovšia - Brestovská jaskyňaBrestovská jaskyňa

Prehliadky pre verejnosť v nej začali v roku 2016. Brestovská jaskyňa sa nachádza v Zubereckej doline neďaleko Múzea oravskej dediny. V Západných Tatrách a na Orave je to jediná takto sprístupnená jaskyňa. Jaskyňa je vymodelovaná ponorným vodným tokom, ktorý je aj v súčasnosti aktívny v spodnej časti jaskyne. Očakávajte 240 schodov a 50 minút dlhú prehliadku. Kapacita je 15 ľudí, odporúčame preto rezerváciu prostredníctvom SSJ. Vstup pre deti je povolený od 6 rokov. Je dostupná autom a autobusovým spojom.


Jaskyňa s plavbou - Domica

Domica je známa tým, že okrem klasického krátkeho okruhu ponúka aj okruh s plavbou po podzemnej riečke Styx, pokiaľ je priaznivý stav vody v jaskyni. Vchod do Domice je v rovnomennom kopci v národnom parku Slovenský kras, 10 km juhozápadne od Plešivca. Jaskyňa je prístupná autom i autobusovým spojom (zastávka Kečovo, Domica).


Oblečte si jaskyniarsky výstrojJaskyňa mŕtvych netopierov v Nízkych Tatrách

  • Chcete si na cestu v jaskyni posvietiť tradičnými karbidkami? Zavítajte do Zlej diery v Prešovskom okrese. Vhodná je pre deti od 6 rokov.
  • Nahodiť na seba kompletný jaskyniarsky výstroj? Skúste napríklad Krásnohorskú jaskyňu v Slovenskom krase. Taktiež vhodné pre deti už od 6 rokov.
  • Neprekážalo by vám plaziť sa v jaskyni cez úzke štrbiny? Aj to môžete zažiť v Jaskyni mŕtvych netopierov v Ďumbierskom vysokohorskom krase na južnej strane Nízkych Tatier. Trasa A je vhodná aj pre deti, ale pri trase B a C ide o tzv. speleotreking. Sú to najťažšie trasy v strednej Európe, vyžadujú naozaj dobrú fyzickú i psychickú kondíciu záujemcov.

A existujú aj jaskyniarske krúžky.
Jeden prevádzkuje Stanišovská jaskyňa, ktorá sa nachádza v Jánskej doline na severnej strane Nízkych Tatier neďaleko Liptovského Hrádka.

Liečivé účinky jaskýň

Pri niektorých dýchacích ochoreniach (astma, alergie) lekári odporúčajú speleoterapiu – túto liečbu môžete podstúpiť v Bystrianskej jaskyni. Speleoklimatické pobyty sa uskutočňujú v Jasovskej či Belianskej jaskyni. Je to vhodné pre deti od dvoch rokov i pre dospelých. Konkrétne odporúčanie na pobyt vám poskytne váš lekár. Na Slovensku siahajú počiatky skúmania vplyvov speleoterapie do 60. rokov 20. storočia. Účinky sa vtedy testovali v Gombaseckej jaskyni.

Kniha JaskyneVoľne prístupné jaskyne na Slovensku

Nad banskobystrickou Sásovou miestni navštevujú voľne prístupnú Netopieriu jaskyňu. V okrese Bánovce nad Bebravou sa nachádza Čerešňová jaskyňa. V Belianskych Tatrách sú dostupné Elektrárenská jaskyňa a Hučivá diera. Možno ste počuli aj o Kamennom mlieku v Nízkych Tatrách či Mažarnej vo Veľkej Fatre neďaleko Blatnice.
Ďalšie tipy nájdete v knihe Jaskyne od vydavateľstva Dajama. Kniha ponúka až 76 tipov.

  

Autorka: Jana Golianová
Fotografie: ssj.sk a autorka

Vyberte si knižného turistického sprievodcu

Tipy na výlety

Nenechajte si ujsť podstatné knihovinky!
Informácie o nových článkoch, súťažiach, knihách a akciách vám radi pošleme e-mailom.
Súvisiace produkty
Obrázok Jaskyne

Jaskyne

3.0 1
9,95
-25 %
7,46
Vypredané
Zaujímavý článok? Zdieľajte ho s priateľmi:

Najnovšie články

Nechajte sa prekvapiť knižnými novinkami.
Čo znamená milovať a byť milovaný?
Aké novinky prináša marec – mesiac knihy?