Marec, mesiac kníh

NAJNOVŠIE ČLÁNKY
NAJOBĽÚBENEJŠIE
Archív blogu
Samozrejme, plný noviniek. Začítajte sa.

O Štoplíkovi, kým do školy nechodilO Štoplíkovi, kým do školy nechodil

Táto klasika slovenskej spisovateľky Hany Ponickej a ilustrátorky Boženy Plocháňovej očaruje aj súčasné deti. Síce má viac ako 60 rokov, no korkový Štoplík je ozaj nadčasový a svet vníma svojsky, veď sa naň pozerá z jedinečnej pozície. Možno ste s ním vyrastali a chytá vás nostalgia, no ak ho aj nepoznáte, je veľká šanca, že sa vám jeho príbehy zapáčia. Prvé rozprávanie o tom, ako Štoplík z fľaše vyskočil si môžete prečítať v rámci ukážky pri knihe. Tešiť sa môžete aj na výlet do Tatier. Knižka je vhodná zhruba od 5 rokov.

Od autorky Hany Ponickej je aktuálne dostupná aj jej spomienková próza pre dospelých Ábelovský dom, ktorú vrelo odporúčame nielen milovníkom literatúry, Timravy či Novohradu.

 

Hry s textom (nielen) pre dyslektikovHry s textom (nielen) pre dyslektikov

Pre školákov, ktorým bola diagnostikovaná dyslexia alebo pre tých, ktorí majú problémy s porozumením prečítaného textu, pripravila špeciálna pedagogička Katarína Loulová už druhú knihu. Texty sú opäť väčšími písmenami s dôrazom na slabiky, ktoré sú farebne odlíšené. Rozbíjajú tak náročnosť textov na menšie fragmenty, ktoré dieťa zvládne rýchlejšie a pomôže mu to k postupne plynulejšiemu čítaniu. V knižke nájdete aj rôznorodé úlohy – zoraďovanie viet, vysvetľovanie slov, detektívne úlohy, deti budú hľadať či podčiarkovať. Jednoducho, nie je to len o čítaní a zhrnutí obsahu, nazrite.

 

Rok bylinkáraRok bylinkára

Dočítali ste Bylinkovú školu a radi by ste sa posunuli ďalej? Ďalších 264 strán plných informácií o bylinkách od Ivety Henzelyovej. Spoznáte súvislosti medzi ročnými obdobiami, mýtami a zvyklosťami. Čítanie o účinkoch bylín a opis vonkajších znakov je len prvá vrstva poznania. Nazrite do univerzálnych duchovných zákonov. Vydajte sa na cestu duchovného bylinkárstva, bližšie spoznáte nielen európske prostredie, ale rozšírite si obzory aj o inšpirácie z čínskej medicíny. Nazrite do Roku bylinkára.



K majákuRomán K majáku

Román Virginie Woolfovej z roku 1927 patrí k najvýznamnejším anglicky písaným románom a zaujal už po svojom vydaní. V čiastočne autobiografickom diele autorka konfrontuje svoj vzťah k rodičom aj ich vzájomný vzťah. Okrem rôznych fáz detstva a mladosti opisuje aj problematickosť tvorivého písania či možnosť poznania sveta a ľudí navôkol. A to všetko s dôrazom na ženskú skúsenosť. Román sa odohráva pred i po prvej svetovej vojne v letnom sídle Ramsayovcov na ostrove Skye v Škótsku. Začítajte sa.

 


Moderná sebaobrana

Teoreticky to možno ovládate. Reagovať na slovné či fyzické obťažovanie sa môže javiť ako hračka (hlavne ak ste absolvovali kurz sebaobrany, ste všeobecne silní a teda cítite sa istejšie). No zoči voči situácii človek niekedy zamrzne alebo sa nedokáže rýchlo rozhodnúť, ktorá reakcia by bola účinná. Je to trochu umenie. Akiste, najlepšie by bolo, keby to človek nemusel ovládať vôbec. No „v spoločnosti, v ktorej je každá desiata žena znásilnená a každá tretia je terčom obťažovania“, je to veľký problém žien i mužov, ktorému je potrebné čeliť. Postaviť sa násiliu či prekračovaniu hraníc (tzv. osobnej zóny komfortu) alebo správne zareagovať, keď je obťažovaný niekto iný, je veľmi dôležité. Manželia Jasmína a Pavel Houdek vás touto problematikou prevedú, lebo fyzická sebaobrana zďaleka nie je všetko, základ je v určení si hraníc. Prečítajte si viac.

 

Mytológia Veľké myšlienkyMytológia Veľké myšlienky

Objavte fascinujúce mýty. Ako sa zrodili Olympskí bohovia? Kto patril k 12 najdôležitejším Olympanom v gréckom panteóne tzv. dodekatheóne? Čo má Titan Prométheus spoločné s Noemom? A za čo Atlas naveky nesie na pleciach váhu nebeskej klenby? Pozriete sa aj za Thorom a Lokim a zistíte, čo zažili v Jötunheime. Poodhaľte viac ako 80 mýtov z celého sveta. Encyklopédia patrí do obľúbenej edície Veľké myšlienky. Aktuálne vychádza aj novinka Ekonómia.

 

 

Psychológia stupidity

Asi to znie drsne, stupidita, no ak vás zaráža, že kolega vždy odpovedá na e-mail všetkým, bývalý spolužiak zdieľa jednu nepravdu za druhou, možno je načase zamyslieť sa aj nad týmto:

  • prečo inteligentní ľudia občas uveria úplným nezmyslom,
  • ako nás naše lenivé mozgy podnecujú robiť nesprávne rozhodnutia,
  • prečo je diskusia s hlupákom pasca,
  • ako nás mediálna manipulácia a nadmerná internetová stimulácia robia hlúpejšími,
  • prečo si tí najhlúpejší ľudia neuvedomujú svoju stupiditu.

Odpovede nájdete spolu s „mudrlantmi“ ako Daniel Kahneman, Dan Ariely, Alison Gopniková, Howard Gardner, Antonio Damasio, Aaron James či Ryan Holiday. Psychológ Jean-Francois Marmion zhrnul v knihe Psychológia studipidity niektoré náhľady na dôvody, prečo robíme a tvrdíme občas (alebo často) aj zjavné nezmysly.


 

Nenechajte si ujsť podstatné knihovinky!
Informácie o nových článkoch, súťažiach, knihách a akciách vám radi pošleme e-mailom.
Zaujímavý článok? Zdieľajte ho s priateľmi:

Najnovšie články

Nechajte sa prekvapiť knižnými novinkami.
Čo znamená milovať a byť milovaný?
Aké novinky prináša marec – mesiac knihy?