O čom hovorím, keď hovorím o behaní - Haruki Murakami

NAJNOVŠIE ČLÁNKY
NAJOBĽÚBENEJŠIE
Archív blogu
Haruki Murakami píše už desiatky rokov. Nakoniec si ho zaslúžene všimli aj Slováci či Česi a tak si bez problémov môžete vychutnať množstvo jeho diel. Väčšina z nich vyšla len v slovenčine alebo len v češtine. O čom hovorím, keď hovorím o behaní je jedinou, ktorá vyšla v oboch jazykoch.
Haruki Murakami je autorom svetového formátu. Za svoju prácu získal už množstvo medzinárodných ocenení. Jeho kniha Nórske drevo sa dočkala už aj filmovej podoby. No málokto kto vie, že sa za týmto filozofickým zovňajškom skrýva ozajstný bojovník - bežec na dlhé trate. Kniha O čom hovorím, keď hovorím o behaní je spojením duše vášnivého bežca, maratónca a intelektu uznávaného spisovateľa. Táto nevšedná kombinácia sľubuje ozajstný čitateľský zážitok.

O čom hovorím, keď hovorím o behaníHaruki Murakami začal s behom pomerne neskoro. Mal 33 rokov a písal sa rok 1982. Počiatočná snaha sa stala nevyhnutným denným dopingom s parametrami 6 míľ denne 6 dní v týždni. Nasledovalo 20 maratónov a o 14 rokov  neskôr jeden ultramaratón. Neuveriteľných 62 míľ (99,7791 km)!

Ľudia neprestanú behať pretože zostarli, ale zostarnú pretože prestali behať.

Túto myšlienku podporuje aj sám Murakami, ktorý má dnes už 62 rokov, no s behom sa za žiadnu cenu skoncovať nechystá. Svoju životnú filozofiu vysvetľuje veľmi jednoducho: „Prestať behať  by bolo rovnaké ako skončiť s písaním. A to by bolo to isté ako skončiť so životom.“

Kniha O čom hovorím, keď hovorím o behaní  je z časti autorovým osobným tréningovým denníkom a z časti súborom úvah a faktov z oblasti svetovej atletiky. Ako píše redaktor anglických novín The Guardian: „ Murakamiho opis fyzickej a mentálnej agónie, ktorú prežíval pri ultramaratóne je neuveriteľný. No následný duchovný zážitok posledných míľ, keď si uvedomil, že to naozaj dokáže, je jedným z najúžasnejších okamihov, ktoré sami o sebe formujú človeka a robia ho tým, čím v skutočnosti je.“ Ľudia, takzvaní „nebežci“, sa určite pýtajú: Prečo sa človek dobrovoľne rozhodne bežať 62 míľ, keď dopredu vie,  aké muky mu to spôsobí? A bežci? Tí po prečítaní Murakamiho knihy nie sú o nič pokojnejší, len ich otázka je trochu odlišne formulovaná: Prečo som to ešte neskúsil?!

V tom sa kniha O čom hovorím, keď hovorím oStvroení pre beh behaní  veľmi podobá knihe Stvorení pre beh (Born to run) od amerického novinára Christophera McDougalla. Aj v knihe Born to run máte veľký problém prečítať posledné stránky, pretože vám nohy samé behajú po koberci. Len vstať a ísť, lev vstať a rozbehnúť sa. Na nič iné nedokážete myslieť. Základnou líniou knihy Born to run je jeden z najneuveriteľnejších a najextrémnejších pretekov, aké sa kedy uskutočnili. A hlavne najšťastnejších, pretože Tarahumarovia, najlepší bežci sveta, behajú pre radosť. A rovnako aj ľudia, ktorí sa k nim pridali. Keď sa ocitnete v pasáži, kde autor spomína na legendárneho bežca Emila Zátopka, na rukách vám naskočia zimomriavky a v očiach slzy. Murakamiho kniha O čom hovorím, keď hovorím o behaní je trochu viac filozofická, pozeráte sa bežcovi priamo do hlavy, objavujete a spoznávate jedného z najuznávanejších svetových  autorov posledných 20 rokov. Spoznávate dušu samotného Haruki Murakamiho. A človek keď behá nepredstiera, stojí pred vami obnažený v úprimnosti, bez pretvárky. Keď beháte nie je čas na predstieranie a hru. Vtedy ste sami sebou.
Nenechajte si ujsť podstatné knihovinky!
Informácie o nových článkoch, súťažiach, knihách a akciách vám radi pošleme e-mailom.
Súvisiace produkty
Obrázok Stvorení pre beh

Stvorení pre beh

5.0 1
17,90
-25 %
13,43
IHNEĎ odosielame

O čom hovorím, keď hovorím o behaní

3.0 1
9,95
-20 %
7,96
Vypredané
Zaujímavý článok? Zdieľajte ho s priateľmi:

Najnovšie články

Nechajte sa prekvapiť knižnými novinkami.
Čo znamená milovať a byť milovaný?
Aké novinky prináša marec – mesiac knihy?