Letné chuťovky

NAJNOVŠIE ČLÁNKY
Archív blogu
Horúce dni chce málokto stráviť vo vyhriatej kuchyni. Ako to vyriešiť a aj v lete pohostiť rodinu a priateľov?
Mimoriadne pohostenie
Grilovačka s rodinou a priateľmiV oblasti grilovania môžu staviť na sviežosť pokrmov asi len vegetariáni. Mäso je predsa len ťažšie na trávenie, ale ak si po namáhavom letnom dni potrebujete doplniť kalórie, inak by po vás po lete ostali len tiene, pokojne stavte na gurmánsku klasiku – recepty od Pohlreicha či najnovšie knihy Letní grilování a Jíme zdravě Grilovací speciál. V oblasti tipov na grilovanie, rozhodne je z čoho vyberať. Čerstvou novinkou je už druhé vydanie knihy Ako grilovať od Stevena Raichlena.Leto je plné stretnutí s rodinou a priateľmi. Ale nie všetci fandia grilovaniu, takže ak hľadáte iné špeciality na pohostenie, inšpirácie nájdete napríklad v knihe Lahodne s Ellou a priateľmi, aktuálne dostupná len v angličtine. Elline jedlá sú výživné a zdravé. Hodia sa na víkendové či večerné posedenia, oslavy, ale nájdete tu tipy aj na rýchle obedy do práce. Sto receptov vám spríjemní chvíle, poteší vaše zmysly.

Kaša od Věry Strnadové z knihy Vtipné kašeĽahké a výživné letné jedlá

Mnohí počas dňa dodržiavajú čo najdôslednejšie pitný režim a jedlá si doprajú čo najľahšie, napríklad vo forme šalátov. O to dôležitejšie sú raňajky. Okrem sladkého pečiva, či naopak pečiva naslano s čerstvou zeleninou, sú v lete príjemným pokrmom kaše. Dajú sa pripraviť nielen nasladko, ale aj naslano. Okrem tradičných z ovsených vločiek vám česká foodblogerka Věra Strnadová poradí aj s prípravou netradičných – z quinoy, tsampy či teffu. Pochutnáte si aj na pšenovej, cirokovej, pohánkovej či špaldovej kaši. Zaliať ich môžete napríklad mandľovým či kokosovým mliekom. Získate tak nielen jedinečnú chuť, ale môže to byť pre vás aj stráviteľnejšie. Sladiť môžete cukrom, ale na výber budú určite aj datle, melasa a rôzne sirupy. Kniha Vtipné kaše je plná rád a tipov, takže ktorýkoľvek recept si prispôsobíte podľa svojej chuti. Nazrite do knihy.

Stáť v lete pri rozohriatej rúre, pripravovať jedlo hodinu, to nie je najpríjemnejšie trávenie času hlavne kvôli teplu. Preto vám iste padne vhod aj kniha s receptami, ktoré pripravíte do 15 minút. Lucia Wagnerová, autorka Fit receptov, ponúka v knihe Štíhle recepty do 15 minút – 15 raňajok, 11 jedál s mäsom a rybami, 15 bezmäsitých jedál a 9 zdravých dezertov. Vďaka nim si užijete leto naplno, lebo vám odpadnú starosti s jedálničkom. Stravujte sa chutne, zdravo a rýchlo. Nahliadnite do knihy.

Alternatívou je kniha Jak jíme zdravě v létě. Nájdete v nej 103 letných sezónnych receptov, tipy na raňajky, desiate, obedy i večere, recepty na letné grilovanie i pestá z čerstvých byliniek či domáce nanuky. Navyše, príprava je rýchla a jednoduchá, využívate dostupné suroviny a obsah knihy vznikol v spolupráci s odborníčkou na výživu, takže recepty sú možno pohľad ľahké, ako sa na leto patrí, ale zároveň výživné, ako potrebujete.

Pitný režim v horúčavách

Šťavnatý pitný režimOd desiatich rokov je odporúčaný pitný režim 2 – 2,5 litra denne. V lete sa to individuálne môže vyšplhať aj na dvojnásobok. Záleží od vašej hmotnosti a aktivít počas dňa. Čím udržiavať správne pitný režim? Odporúča sa neochutená pitná voda a bylinkové čaje. Príjemným doplnkom, vďaka ktorému si doplníte vypotené minerály a stopové prvky, sú prírodné minerálne vody. Určite máte nejaké pramene vo svojom okolí alebo po ceste na výlet. Keď vypijete denne 2 – 5 decilitrov vhodne zvolenej minerálky, nič nepokazíte.

Ak si vodu kupujete, uprednostnite neochutenú a nesýtenú. Stredne a vysoko mineralizované vody je potrebné striedať a piť v menšom množstve, nie dlhodobo. Nízko mineralizované vody tiež striedajte, môžete ich piť dlhodobo. Konkrétne odporúčania nájdete napríklad na internetovej stránke Úradu verejného zdravotníctva SR, poradiť sa môžete aj s vaším lekárom. Osvieženie môžu dodať aj smoothies či vlastnoručne pripravené zmrzlinové pochúťky, domáce nanuky, sorbety, drene. A veľa vody a osvieženia ponúkajú v lete aj chutné červené melóny. Doprajte si rozmanitosť.Autorka: Jana Golianová
Foto v strede: Nakladatelství SmartPress

Pôvodný článok sme publikovali 28. júna 2017. Práve ste dočítali jeho zaktualizovanú verziu z 26. júla 2022.

Knižné tipy na výlety   Počuli ste už o hygge?
Nenechajte si ujsť podstatné knihovinky!
Informácie o nových článkoch, súťažiach, knihách a akciách vám radi pošleme e-mailom.
Súvisiace produkty
Obrázok Štíhle recepty do 15 minút

Štíhle recepty do 15 minút

0.0 0
13,99
-25 %
10,49
IHNEĎ odosielame

Lahodne s Ellou a priateľmi

0.0 0
17,90
-25 %
13,43
Vypredané
Čeština

Grilování (Pohlreich)

0.0 0
32,95
-8 %
30,31
IHNEĎ odosielame
Čeština

Letní grilování

0.0 0
9,85
-30 %
6,89
IHNEĎ odosielame
Čeština

Vtipné kaše

0.0 0
21,95
-24 %
16,79
IHNEĎ odosielame
Čeština

Jak jíme zdravě v létě

0.0 0
21,95
-10 %
19,75
IHNEĎ odosielame
Čeština

Jíme zdravě Grilovací speciál

0.0 0
10,95
-10 %
9,85
IHNEĎ odosielame
Zaujímavý článok? Zdieľajte ho s priateľmi:

Najnovšie články

Obdarujte seba či iných.
Začítajte sa do knihy princa Harryho a objavte ľudskosť v jeho podaní.
Opusťte aspoň na chvíľu zabehané koľaje s touto romantickou knihou.