Milujete prírodu?

NAJNOVŠIE ČLÁNKY
NAJOBĽÚBENEJŠIE
Archív blogu
My tiež a keďže jej máme trochu pomenej, vynahrádzame si ju aj knihami o prírode. Pár skvelých vám odporúčame.

Možno stále chodíte na prechádzky či výlety, ale ani to občas neuspokojí úplne. Alebo máte naopak týchto možností menej. Obe skupiny určite ocenia naše knižné tipy.

 

Tajomné puto medzi človekom a prírodouTajomné puto medzi človekom a prírodou

Najnovšia kniha lesníka a ochranára Petra Wohllebena sa opäť ponára do tajov a zaujímavých zákutí prírody. Pozriete sa napríklad na to, že aj keď zvieratá cítia zemetrasenie, my tiež sme úplne ľaví. Veď koľkokrát ste zacítili, že vás niekto zozadu uprene sleduje? Tipli by ste si, že stromy dokážu používať svoje korene ako nástroje hmatu a chuti? Každý z nás, či už ide o rastlinu, zviera alebo človeka, má unikátne spôsoby prežitia a prepojenia na prírodný ekosystém. A práve o tom si môžete prečítať viac. Pred pár dňami sme uverejnili aj úryvok z knihy, začítajte sa...

 

Obraz viac ako slovo

Radi sa pokocháte slovenskou prírodou či kultúrou nielen naživo, ale aj prostredníctvom kvalitných fotografií? Nedávno vyšli dve krásne publikácie. Jedna je zameraná na prírodné bohatstvo – Slovensko – tajuplná príroda. Autorom knihy je renomovaný fotograf a environmentalista Jaroslav Košťál. V knihe je viac ako 200 fotografií. Druhá, obdobne spracovaná kniha, je od fotografa a dokumentaristu Tomáša Hulíka a je zameraná na naše najstaršie historické pamiatky. Volá sa Slovensko – príbeh stredoveku.
 

Ohrozené lúkyKniha Louka

Jan Haft vás v knihe Louka uvedie do problematiky lúčnych spoločenstiev, ktoré sú ohrozenejšie ako lesy. O tom, prečo nám chýbajú dažďové pralesy a čo je zlé na odlesňovaní, sa píše už mnoho rokov. Nedávno v spoločnosti zarezonovala aj téma rapídneho úbytku hmyzu, ale o tom, koľko sa vytratilo rastlín a koľko sa ich dostalo na červený zoznam, o tom sa hovorí oveľa menej. A veľa z nich je viazaných práve na rašeliniská, slatiny či lúky. Úplne ma fascinovali informácie o modráčikovi bahniskovom, ako je viazaný na jednu konkrétnu rastlinu a asi dva druhy mravcov. Stačí, že jedno z toho sa v jeho okolí nevyskytuje a tento motýľ sa nerozmnoží. Ohrozuje ho zarastenie lúčnych lokalít prirodzenou sukcesiou a nesprávne obhospodárovanie lúk - skoré či neskoré kosenie, celoplošné a časté kosenie. A tu si povedzme pravdu, že druhovo rôznorodejších lúk ubúda. Prevažujú polia, lesy, pastviny a vysoko diverzifikované lúčne spoločenstvá sú raritou. Preto vám odporúčam túto fascinujúcu knihu, ktorá vás zavedie do tajuplného sveta lúčnych rastlín, hmyzu, ale aj ďalších zvierat, ktoré lúky využívajú. Ukážku nájdete pri knihe a prečítať si môžete aj recenziu knihy Louka.

Tajomstvá machuKniha Mech

Machu sa zatiaľ veľa pozornosti v knihách nevenovalo, že? V knihe Mech sa dozviete, že mach sa nenachádza len na vlhkých a tienistých miestach, má svoje obľúbené lokality aj v púšťach či v Antarktíde. Dočítate sa o hlavných druhoch a ich lokalitách, spoznáte mach ako záhradnú rastlinu a zistíte, ako sa využíval a na čo ho dokážu ľudia využívať dnes. Odhalíte krásu machových záhrad a naučíte sa viazať kokedamy a využiť mach v teráriách.
Niečo pre detiKniha Bylinkář

Skúste sa začítať do Bylinkářu. Síce je v češtine, ale to zvládnete. Naučíte sa niečo nové a zároveň odovzdáte skúsenosti babičky Kytičky aj vašim deťom. Naučíte sa pripraviť rôzne sirupy a tinktúry, zistíte, na čo si môžete odložiť dubovú kôru. Babička Kytička má plnú záhradu všakovakých rastliniek a rada zájde aj do lesa, aby mohla pripraviť vhodný kúpeľ či mastičku. Kniha je bohato ilustrovaná. Spoznáte byliny, kry i stromy. Dozviete sa veľa informácií o správnom zbere i spracovaní. Vnučky babičky Kytičky vás budú s radosťou sprevádzať. Spolu si rozšírite vašu domácu lekárničku.

Ukážka z Bylinkářu

Ak chcete knihu o prírode v slovenčine, určite odporúčame knihu o lese od Petra Wohllebena Počuješ rozprávať stromy?
Ukážka z nej:Ďalšie knihy o prírode nájdete napríklad u týchto vydavateľov: Dajama, Knihy Kazda, Vydavateľstvo Tatran.

TIP na recenziu knižnej novinky pre milovníkov zvierat: 25 gramů štěstí

TIP NA STARŠÍ ČLÁNOK s obdobnou tematikou: 5 tipov na knihy pre milovníkov prírody

 

Autorka článku: Jana Golianová

Nenechajte si ujsť podstatné knihovinky!
Informácie o nových článkoch, súťažiach, knihách a akciách vám radi pošleme e-mailom.
Súvisiace produkty
Obrázok Tajomné puto medzi človekom a prírodou

Tajomné puto medzi človekom a prírodou

0.0 0
13,90
-25 %
10,43
IHNEĎ odosielame
Čeština

Louka

0.0 0
20,30
-30 %
14,21
IHNEĎ odosielame
Čeština

Mech

0.0 0
15,35
-30 %
10,75
IHNEĎ odosielame
Čeština

Bylinkář

0.0 0
27,23
-27 %
19,88
IHNEĎ odosielame
Zaujímavý článok? Zdieľajte ho s priateľmi:

Najnovšie články

Možno je načase prečítať si niečo od Mariany Zapaty.
Skvelé knihy, obmedzený čas. Veríme, že si nájdete aspoň jednu top.
Kniha je inšpirovaná skutočnými udalosťami, ktoré sprevádzali zničenie mesta Iola v 60. rokoch 20. storočia.